Посібники з моніторингу знань у вільному доступі

Інформація про те, що Міністерство освіти хоче потестувати 5 і 10 класи з’явилася у вересні. За планом це – проста моніторингова перевірка знань, але і батьки і вчителі вже встигли вдосталь наскаржитися на надмірне додаткове навантаження на своїх дітей. Так, 5-класникам з 14 до 25 жовтня треба було б написати 5 тестів, 10-класникам – аж 10. Тоді ж на запит “Свідомо” Інститут повідомив, що грошей з бюджету на це брати не буде, а збірники завдань безкоштовно викладе на своєму сайті. Пізніше стало відомо, що з технічних причин Міносвіти вирішило провести моніторинг пізніше – з 12 листопада. А Інститут інноваційних технологій заявив, що викладе збірники за два дні до початку. Натомість, видавництво ТОВ “ЦНМЛ” випустило комерційний тираж цих збірників і Інститут не оминув можливості прорекламувати їх у школах. Вартість одного збірника для 10-класників – 8 гривень, для 5-класників – 7 гривень. І вчителів, і батьків це обурило. Вони називають моніторинг бізнес-проектом Міністерства освіти.

Джерело – “Свідомо”

Невідомі активісти відсканували посібники і виклали їх у мережі аби уберегти батьків учнів від чергового побору. Продовжуючи їх роботу, ми відкорегували скановані сторінки і перепакували окремі файли у цільні pdf для спрощення їх перегляду. Завантажити їх можна в окремому розділі Вільної шкільної бібліотеки.

http://schoolbooks.org.ua/zbirniki-monitoringu

Міністерство освіти не в змозі безкоштовно поширювати електронні підручники

Протягом останніх кількох років керівництво Міністерства освіти, науки, молоді та спорту неодноразово обіцяло вирішити проблему електронних шкільних підручників. 2 роки тому звучали обіцянки забезпечити ними столичні школи іще до початку навчального сезону 2010 року. А майже рік тому особисто міністр, пан Табачник, урочисто оголосив, що «для українських школярів зараз готують єдиний електронний підручник». Одначе час іде, а жоден такий підручник так і не з’явився. Більше того, Міністерство, по суті, розписалось у власній немічності.

Українське піратське співтовариство звернулося до Міносвіти з пропозицією допомогти у розповсюдженні електронних підручників, гарантувавши при цьому взяти на себе всі можливі витрати. У відповідь на цю пропозицію українські пірати отримали лист від Інституту інновацій технологій і змісту освіти, де «суспільно-гуманітарний сектор» обмежився традиційною відпискою:

«На Ваш запит від 23 березня 2012 року щодо надання електронних версій шкільних підручників для подальшого їх розповсюдження мережею інтернет Інститут інновацій технологій і змісту освіти повідомляє наступне.

Зміст підручників є інтелектуальною власністю авторів і охороняється Законом України “Про авторське право і суміжні права”, тому без письмової згоди авторів не може використовуватись».

Найцікавіше, що у цей же час своє бачення розвитку ситуації висловив Прем’єр-міністр України Микола Азаров. На своїй сторінці у Фейсбуці, відповідаючи на звернення одного з користувачів, який зміг знайти в інтернеті лише 2 підручники, Прем’єр-міністр пообіцяв дати доручення міністрові освіти Дмитрові Табачнику викласти електронні версії підручників в інтернет: “Я дам таку вказівку міністрові, думаю, що Ви про це найближчим часом довідаєтеся”.

Цікаво, чи насмілиться міністр відфутболити доручення керівника уряду на Інститут інновацій технологій і змісту освіти, що вже має залізну формальну відписку? Чи не запропонує той же Інститут Прем’єр-міністру самостійно розбиратися із кожним автором підручників? І чому міністерство не вважає своєю проблемою вирішити питання «авторського права», підписуючи з авторами контракт на випуск підручників? Зважаючи на те, що підручники оплачуються нашими з вами коштами!

Тим не менше, Українське піратське співтовариство залишає за собою право самостійно вирішити цю проблему, навіть попри очевидне небажання Міністерства освіти, науки, молоді та спорту робити власну роботу, заради якої, власне, і створене подібне міністерство.

Українські пірати допомагатимуть школярам і освітянам

Українські пірати звернулися до Міністра освіти і науки, молоді та спорту України з пропозицією взяти на себе роль активного розповсюджувача електронних шкільних підручників.

Загалом ця тема є надзвичайно актуальною, адже керівництво Міністерства уже кілька років бідкається про нестачу коштів на друк паперових примірників і постійно ініціює «експерименти» з масового поширення електронних підручників. Українське піратське співтовариство вирішило підтримати Міністерство у цих починаннях, більше того, зобов’язалось взяти на себе усі витрати, пов’язані з подальшим поширенням електронних версій (створення спеціального сайту, відкриття телефонної консультаційної лінії тощо). У той же час якихось помітних просувань у цій сфері так і не помічається, що вкрай дивно, зважаючи на відверту простоту поширення подібних форматів через інтернет і величезний інтерес суспільства до впровадження сучасних технологій.

Запит з пропозицією був надісланий з дотриманням усіх формальних вимог, які опубліковані на офіційному сайті МОНмолодьспорту. Одначе при цьому ми відверто здогадуємось, що це наше звернення більш за все залишиться незадоволеним. З яких причин і з яким формулюванням – побачимо уже найближчим часом. Одначе це навряд чи зупинить нас у пошуках простого природного методу поширення бази знань серед прогресивної частини української школярів. І навіть у випадку будь-якої протидії з боку «копірастів» ми не збираємось зупинятись. Знання повинні належати усім!